Using the Hardy Weinberg principle, calculate the frequency of the heterozygous genotype in the population if the frequency of the dominant allele p is 0.864. Express your answer as a percentage of the population.

p+ 2pq + q= 1.0

p + q = 1.0

1.0 - p = q 

1.0 - 0.864 = 0.136

q = 0.136

Frequency of heterozygous genotype = 2pq

2 x 0.864 x 0.136 = 0.235

As a percentage of the population- 23.5% 

HC
Answered by Helen C. Biology tutor

8330 Views

See similar Biology A Level tutors

Related Biology A Level answers

All answers ▸

How does the lock and key mechanism help enzymes to increase the rate of substrate reactions in the body?


Explain why short bursts of anaerobic exercise is possible (in mammals), but impossible at longer durations? (4)


Why is it that an action potential only travels in one direction?


1 a) Please label the following diagram of the respiratory system. b) Describe the role of the diaphragm in the mechanism of breathing.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning