Using the Hardy Weinberg principle, calculate the frequency of the heterozygous genotype in the population if the frequency of the dominant allele p is 0.864. Express your answer as a percentage of the population.

p+ 2pq + q= 1.0

p + q = 1.0

1.0 - p = q 

1.0 - 0.864 = 0.136

q = 0.136

Frequency of heterozygous genotype = 2pq

2 x 0.864 x 0.136 = 0.235

As a percentage of the population- 23.5% 

HC
Answered by Helen C. Biology tutor

8331 Views

See similar Biology A Level tutors

Related Biology A Level answers

All answers ▸

Explanation of the lac operon, based on 9700/41/M/J/18 Question 3


What are the two main forms of biological classification, and how do they differ?


How is the resting membrane potential produced in typical mammalian neurons?


Suggest how natural selection has increased the number of resistant bacteria strains in hospitals


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning