A ladder of length 6.5m is leaning against a vertical wall. The foot of the ladder is 1.5m from the wall. Calculate the distance the ladder reaches up the wall to 3 significant figures.

(using Pythagoras' theorem) 6.52 = x2+ 1.52 x2= 6.52- 1.52 x2= 42.25 - 2.25 x2 = 40 x = sqrt(40) x = 6.32 (to 3sf) = 6.32m

PB
Answered by Pollyanna B. Maths tutor

5845 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Find the area of a kite with length 12cm and height 6cm.


Factorise x^2 −x−12


Jason and Mary leave their houses at the same time. They travel towards each other, Mary at 20km/h and Jason at 15km/h. They pass each other after an hour and a half. What was the original distance between them when they started?


express 63 as a product of its prime factors


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning