The equation for the reaction of carbon and nickel dioxide is: NiO + C ----> CO + Ni Calculate the percentage atom economy of this reaction to produce nickel to 3 significant figures.

Using a periodic table, you can find that: Molecular mass of carbon: 12Molecular mass of nickel: 59Formula mass of nickel oxide: 75 (=59+16)
Mass of all the reactants = 12+75=87Mass of the product we want (nickel)=59
Percentage mass = mass of all reactants/mass of product we want x 100 = (59/87)x100=67.816%
The question asks for the answer to 3 significant figures which means the first three numbers that aren't zero, therefore the answer is 67.8%

EN

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does magnesium oxide have such a high melting point?


How many Protons, Neutrons and Electrons are there in an atom of Silicon, Si?


Explain why Aluminium and Sulfur do not fit the expected trends of first ionisation energies of period 3?


How do you calculate the relative atomic mass of an element