There is an oil tank that has a rectangular base of dimensions 2.4 m by 1.5 m. The tank is filled with oil of density 850 kg / m3 to a depth of 1.5 m. What is the mass of the oil?

2.41.51.5*850=4590kg

RJ
Answered by Rajiv J. Physics tutor

4251 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A car horn has a frequency of 680 Hz and a wavelength of 50cm. Calculate the speed of the sound waves produced by the car horn:


Give one advantage and one disadvantage of using nuclear power stations rather than gas-fired power stations to generate electricity. (2 Marks)


If v = 10, a = 2 and t = 4, what is u


Describe the basic principles of ultrasound imaging (2 marks)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning