What is the volume of carbon dioxide released at room temperature and pressure when 6.2 g of copper carbonate reacts with excess dilute sulfuric acid?

Background Information

This is a neutralisation reaction between an acid (sulfuric acid) and a base (copper carbonate). When a carbonate reacts with an acid, the products are a salt, carbon dioxide and water.

carbonate + acid --> salt + carbon dioxide + water

ATTENTION:       If you are NOT familiarised with these reactions, I advise first to revise and then try to solve the question.

Example

First thing to do when we tackle problem like this one is to write down the balanced equation (if it is not given)

CuCO3 + H2SO4 --> CuSO4 + CO2 + H2O

RFM (CuCO3) = 124 g mol-1

Number of moles of CuCO3 = 6.2 g / 124 g mol-1 = 0.05 mol

For every 1 mole of CuCO3, 1 mole of CO2 is produced (Using the stoichiometry of the equation)

Number of moles of CO2 = 0.05 mol

Volume of CO2 gas released = 0.05 mol * 24 dm3 = 1.2 dm3 = 12000 cm3

AO
Answered by Andreas O. Chemistry tutor

10816 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

A student carries out an experiment to determine the melting point of a waxy solid. She heats a sample until it melts, then measures and records its temperature as it cools down. Explain how the student could use her results to decide whether the waxy


What is the difference between exothermic and endothermic reactions?


What 2 observations can be made when lithium reacts with water, and why?


Why is graphite softer than diamond if they are made up from the same covalently bonded carbon atoms?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning