A ball, dropped vertically, falls d metres in t seconds. d is directly proportional to the square of t. The ball drops 45 metres in the first 3 seconds. How many metres does the ball drop in the next 7 seconds?

d = kt2. 45 = k x 32. 45 = k x 9 (/9). 5 = k.3+7 = 10 seconds total as we are investigating the NEXT 7 seconds. d = kt2. d = 5 x 102. d = 5 x 100d = 500m in 10 seconds. As the ball drops 45m in the first 3 seconds, and then 500m in 10 seconds, the ball drops 500-45 = 445m in the last 7 seconds.

EN
Answered by Emily N. Maths tutor

4636 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

For the following right angled triangle find the value of x to 1 dp.


Solve x^2-3x+2=0


How do I use the bow-tie circle theorem?


What is the area of a circle with a diameter of 3cm? (To 2 d.p.)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning