Lily goes on a car journey. For the first 30 min. her average speed is 40 mph. She then stops for 15 min. She then completes the journey at an average speed of 60 mph. The total journey time is 1 h. What is her overall average speed?

average speed=total distance/time taken ; distance=speed x timeFor the first part of her motion the distance she travelled, d1=40 x 1/2 (as 30 minutes represent half an hour), so d1=20 milesFor the second part the distance she travells is 0 because she stops for 15 minutes.For the third part: d3=60 x 1/4 (as 15 minutes represent a quarter of an hour), so d3=15 miles.average speed=(20+0+15)/1=35 miles per hour

SJ
Answered by Stefania-Alexandra J. Maths tutor

8310 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Rationalise the denominator of the following fraction: 9/((root13)-1). Write your answer in its simplest form.


A-level - How to differentiate e^x where x is more complicated?


The sides of a rectangle are x and (x+2), where x>0 the area of the rectangle is 8, what is the value of x?


The perimeter of a right-angled triangle is 72 cm. The lengths of its sides are in the ratio 3 : 4 : 5 Work out the area of the triangle.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning