A train is travelling at 50m/s. How long does it take the train to reach 60m/s if it accelerates at a constant rate of 0.5m/s^2? How many kilometres does it travel in this time?

The initial velocity, u, is 50 ms-1 The final velocity, v, is 60 ms-1 The acceleration, a, is 0.5ms-2 The question is asking us to find the time, t. The equation of motion linking u, v, a, and t is v = u + at First we must rearrange the equation to make t the subject: t = (v-u)/a then we can substitute in the values. t = (60-50)/0.5 = 20s Now to find the displacement, s, during this time we can use s = ut + 0.5at2 s = 5020 + 0.50.5*202 = 1,100m = 1.1km

ES

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If a race car completed a full lap and is where he started, why is his average velocity zero but his average speed isn’t?


what is the total resistance of 2 resistors each with resistance 2 ohms in parallel?


A lamp has a rating of 18V 9W. How much energy is transferred to the bulb in 5 minutes? Calculate the current through it when connected to a 18V supply.


Describe (both quanititavely and qualitiatively) the energy changes of a ball of mass 0.5kg, dropped from a height of 10m and left to bounce. Make use of the law of conservation of energy.