Circut is arranged in a loop, with resistor (5 ohm), power source(2V), resistor (3 ohm), and another power source (3V) connected subsequently. What is the voltage on 5ohm resistor?

The questions is constructed to show, that the order of devices do not affect the currents or voltages.

5ohm / ( 3 + 5)ohm = x/ 2V +5V     x = 35/8 V = 4 3/8V

AW
Answered by Anna W. Physics tutor

2378 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

State Newton's 2nd Law, and use this explain the vertical motion of a parachutist in the descent from her plane to Earth.


pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


what is the total resistance of 2 resistors each with resistance 2 ohms in parallel?


If a box full of feathers and a box full of bricks were to be dropped at the same time and from the same height, which one would hit the ground first?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning