The velocity of a car at time, ts^-1, during the first 20 s of its journey, is given by v = kt + 0.03t^2, where k is a constant. When t = 20 the acceleration of the car is 1.3ms^-2, what is the value of k?

Our task is to find out the value of k, which we can determine from the equations for velocity or acceleration if we know 2 of the 3 variables in either equation. We are given the value of acceleration at t(20)=1.3ms^-1, so we should substitute these values into the equation for acceleration, which we can calculate by differentiating the velocity: a = k + 0.06t. This gives us 1.3 = k + 0.06(20) -> 1.3 = k + 1.2 -> 0.1 = k.

LM
Answered by Lascelle M. Maths tutor

8625 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Find the stationary points of the curve y (x)= 1/3x^3 - 5/2x^2 + 4x and classify them.


Solve the equation 2x^3 - 5x^2 - 4x + 3 = 0.


Find the area under the curve y = sin(2x) + cos(x) between 0 and pi/2


Find the angle between two lines with vector equations r1 = (2i+j+k)+t(3i-5j-k) and r2 = (7i+4j+k)+s(2i+j-9k)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning