50.0 g of propene reacts with hydrochloric acid to produce 1-chloropropane. Calculate the percentage yield if only 54.0g is made.

STEPS:Write the equation CH3CHCH2 + HCl -> CH3CH2CH2Cl + H2 (where 1-chloropropane made by electrophilic addition reaction)Identify number of moles of propene used. So number of moles is m/ Mr= 50.0g / (12X3 + 7X1)= 1.19 molesAs propene to 1-chloropropane the moles ratio is 1:1, so consequently 1.19 moles of 1-chloropropane have been madeIdentify mass of 1-cholopropane mass= n. of moles X Mr= 1.19 moles X (12X3 + 7X1 + 35.5)= 93.4gPercentage yield is actual yield over theoretical X100= (54.0g / 93.4g) X100= 57.8%

RK
Answered by Ravinder K. Chemistry tutor

3102 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How would you expect calcium carbonate to react with hydrochloric acid?


What is the difference between Ionic and Covalent bonding


What flame test colours are produced by lithium and barium?


Why do skeletal formulae not show the hydrogens bonded to carbons but do on other elements?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning