A Solution of NaOH had a concentration of 40g/dm3. What mass of NaOH would there be in 250cm3 of the solution?

The two volumes in this question are in different units, so first we need to get both our volumes on the same page. remember 10cm = 1dm so 1000cm3 = 1dm3 (103cm3 = 13dm3)So now the question is "a solution of NaOH had a concentration of 40g/1000cm3 . what mass of NaOH would there in 250cm3 of the solution. Now we've set up a ratio. Because we know the concentration of the solution should remain constant, the ratio of the masses and volumes should remain constant as well. 250cm3/1000cm3 = 1/4. 1/4 * 40 = 10g NaOH

EH
Answered by Eme H. Chemistry tutor

11820 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How many Protons, Neutrons and Electrons are there in an atom of Silicon, Si?


50.0 g of propene reacts with hydrochloric acid to produce 1-chloropropane. Calculate the percentage yield if only 54.0g is made.


Decribe, in terms of electrons ,what happens when a sodium atom reacts with a chlorine atom to form sodium chloride.


How can work out the number of protons, neutrons and electrons in this atom of an element?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning