The speed of light is 3.0 × 10^8 m/s. The wavelength of yellow light is 5.8 × 10^−7 m. Calculate the frequency of yellow light. State the unit.

We know that frequency is 1/time, thus the unit is Hz (equal to s^-1). To calculate the frequency value, we use the equation Frequency = Wavespeed (m/s) / Wavelength (m). (This also provides a checking answer for the units).Thus the frequency = 310^8 / 5.810^-7 = 5.172*10^14 Hz

AH
Answered by Alister H. Physics tutor

10115 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


How much work must be done on a 4.0kg frictionless trolley, to accelerate it from rest to a velocity of 5.0m/s?


A rollercoaster carriage wants to go up a slope of length 10m at an angle of 30 degrees above the horizontal, at what speed must the carriage be travelling at the bottom of the slope in order for it to reach the top? (Negligable Drag)


What is red-shift and how does it work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning