A balloon's volume is 0.002m^3 at room temperature (20°C). What volume will the balloon occupy when it is cooled to -5°C? Give your answer to 3 significant figures.

(Charles' Law) V₁/T₁ = V₂/T₂
(Rearrange) V₂ = (V ₁T₂)/T₁
(What are all the values in the equation?) V₁ = 0.002m^3 T₁ = 20°C T₂= -5°C V₂= ??
(Convert all temperature values into Kelvin) T₁ = 20+273 = 293K T₂= -5 +273 = 268K
(Substitute in values into equation) V₂= (0.002 x 268) ÷ 293
(Final answer) V₂= 0.00182935...
V₂= 0.00183m^3 (3sf)

EW
Answered by Ellen W. Physics tutor

1695 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If a cricket ball of mass 500g is thrown upwards from the ground with an initial velocity of 20 m/s, how high will the ball reach?


Define the Specific Heat Capacity of a material. What is its unit?


What is the difference between speed and velocity?


What is the difference between a scalar and a vector quantity?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning