Mixed rugby team of 20, 5 are female. 15 play at a time. i.) What is the percentage chance of a female playing. ii.)A minimum of three females must now be on the pitch. What is the percentage chance of 4 females playing?

i.) 5/20 * 15/20 *100 = 18.755%ii.) Since 3 have to be on the team, essentially the problem is percentage chance of one female getting onto a team of 12, therefore 2/17 * 12/17 * 100 = 8.30%

AC
Answered by Alfie C. Maths tutor

2503 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is 15% of 640?


solve (2x+3)/(x-4) - (2x-8)/(2x+1) = 1 leave answer in fraction form


Write 7.264 51 correct to 3 decimal places.


How to solve a simple simultaneous equation


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning