In aqueous solution, sulphuric acid dissociates into ions in 2 stages. The pKa for the first dissociation is -3. Calculate the pH of a 0.025 mol dm-3 solution of sulphuric acid using the pKa value of the 1st dissociation.

Ka = 10-pKa = 10--3 = 1000[H+] = √ Ka [0.025] = √1000 x 0.025 = 0.791pH = -log [H] = -log(0.791) = 0.102 = 0.1

OM
Answered by Octavia M. Chemistry tutor

3457 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why do group 1 metals become more reactive as you descend the group?


5.00 g of copper(II) carbonate decomposes to form copper(II) oxide and carbon dioxide: CuCO3(g) → CuO(s) + CO2(g). Calculate the maximum mass of carbon dioxide that can be produced. (Mr of CuCO3 = 123.5, Mr of CO2 = 44.0)


Describe the structure of metal and its bonding and how its structure contribute to its properties.


Explain how dyes are separated by paper chromatography.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning