A student wishes to determine the concentration of sulfuric acid. They run a titration and discover that 62.5cm^3 is needed to neutralise 20cm^3 of sodium hydroxide of concentration 2moldm^-3. Work out the concentration of the acid.

To answer this question the first thing that needs to be done is to write a chemical equation, making sure it is balanced and includes state symbols:H2SO4 (aq) + 2NaOH (aq) --> Na2SO4 (aq)+ 2H2O (l)Next write out all of the numbers ensuring they have the correct units:Acid- V= 62.5 cm3 = 0.0625dm3 (to convert between cm3 and dm3 you need to divide by 1000)Base- V= 20 cm3 = 0.02dm3 and c= 2 moldm-3Next we need to work out the number of moles of sodium hydroxide:n= c x V= 2 x 0.02= 0.04 molNow we can work out how may moles of sulfuric acid we have:We can use the stoichiometry to get the ratio of acid to base (1:2) and use this to solve for the moles of acid:0.04/2=0.02 molRearrange the equation to get concentration and solve:c= n/V= 0.02/0.0625= 0.32 moldm-3We can also give this in gdm-3:0.32 moldm-3 = 31.36 gdm-3. To do this you need to convert moles into grams using the equation n=m/Mr. The Mr is 98 gmol-1 so by rearranging the equation to get mass=n x Mr we can find mass= 0.32x98= 31.36g dm-3

EC
Answered by Ellen C. Chemistry tutor

2314 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does the temperature decrease in the endothermic reaction?


What mass of CO2 will be produced when 50 g of CaCO3 decomposes?


What is the difference between oxidation and reduction?


A student runs an experiment to decompose hydrogen peroxide to produce oxygen and water. Increasing the temperature of hydrogen peroxide increases the rate of reaction. Explain why.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning