Calculate the charge that flows past a point in a circuit with a 5.0A current for five minutes.

A coulomb the amount of charge that passes in 1 second when the current is 1 ampere.Q = It t = 5 x 60 = 300 (s) we must use Si units in physics hence the conversion to seconds here. Q = 5 x 300 Q = 1500 (C)

ST
Answered by Steffan T. Physics tutor

5667 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Briefly outline how a skydiver reaches terminal velocity.


An electric Iron rated at 2600 W contains a steel plate, heated to a working temperature of 215°C. Room temp=18°C. Deduce whether the plate could reach its working temperature in less than 1 minute. Mass (steel plate)=890g & C (steel)=450J/kg/K


what is a half life of a substance and how can you work it out.


What is the Doppler effect?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning