A ball of mass m is thrown with velocity of (7i + 4j) m/s from a height of 1m. After some time it hits the ground. Find the: a) ball's maximum height b) speed it hits the ground c) distance travelled

Projectile problem solved using SUVAT--- a) Maximum Height - consider only vertical components: u = 4 m/s, a = -9.81 m/s2, v = 0 ( at maximum height vertical speed is 0), s = ? - Use v2 = u2 + 2a (s-1) = 0 = 42 + 2 ( -9.81) (s-1) = 16 - 19.625(s-1). s = 16 / 19.625 +1 = 1.815m --- b) Velocity hitting the ground - consider both components: horizontal component of velocity is constant as no acceleration. Vertical component use v2 = u2 + 2as with u = 4m/s, a = -9.81m/s2 and s = -1m. v = - sqrt ( 16 + 19.62 ) = - 5.968m/s ( as pointing down), Velocity = (7i - 5.968j)m/s , speed = 9.199m/s. --- c) Distance travelled requires time - found from vertical component and v = u + at, t = - 5.968 - 4 / -9.81 = 1.016s, substituting into the horizontal component using s = ut, s = 7.113m.

LM
Answered by Lucy M. Maths tutor

2620 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is 3!/5! written in standard form?


Solve for x to 3dp: x^2 + 6x + 2 = 0


The length of a plank of wood is 80cm to the nearest 1cm. What is the largest and smallest possible value for the actual length of the plank?


How do you solve this problem?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning