What is the volume of a gas in a closed system working under ideal conditions at r.t.p of 1.5 moles of gas?

PV = nRTP =101 kPa = 101 000 PaV =?T= 298 KR = 8.314 J K-1mol-1n = 1.5 molV = nRT / P = 1.5 mol x 8.314 J K-1 mol-1 x 298 K / 101 000 Pa = 0.0368 m3

TB
Answered by Theo B. Chemistry tutor

1780 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

By discussing the structure and bonding properties of chlorine and sodium chloride, explain why chlorine is a gas at room temperature but sodium chloride is a solid.


A zinc chloride solution (ZnCl2) is prepared by reacting zinc carbonate with dilute hydrochloric acid, write the balanced equation for this reaction


Describe how crude oil is separated by fractional distillation.


Describe a single covalent bond in terms of the electron distribution of the atoms involved.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning