If 350g of NaCl is dissolved in water to a final volume of 3dm . Calculate the concentration of the solution.

first, write down the mass, Mr and calculate the moles of NaCl.mass = 350gMr = 24.0 + 35.5 = 58.5mol = mass/Mr = 350/58.5 = 5.98 (3s.f)now calculate the concentration in 3dm3 of watervol = 3mol = 5.98conc = moles/volume = 5.98/3 = 1.99 mol.dm3 (3 s.f)

AD
Answered by Adam D. Chemistry tutor

3128 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What are the effects of pressure changes for a system in equilibrium.


What is an ionic bond?


What is activation energy?


An atom of iron is represented as 56 Fe 26 Give the number of protons, neutrons and electrons in this atom of iron.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning