A kettle boils 0.6kg of water. After some time the temperature of the water has decreased to 83 degrees. The specific heat capacity of water is 4200J/kg. Calculate the energy transferred to the surroundings.

The variables we are given are mass (m), time (t), temperate CHANGE (delta T) and SHC (c) and we are asked for energy. Think of the equations for energy we know: mgh, 1/2mv2, mcdeltaT...the first two energy equations are not relevant to this situationThe equation needed is Q = m x c x deltaTdelta T is the change in temperature. Water cools from boiling therefore: 100-deltaT = 83----> delta T = 17Q = 0.6 x 4200 x 17 = 42840 J

AD
Answered by Alice D. Physics tutor

2383 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between A.C. and D.C.?


What provides the centripetal force on a satellite and what are the factors that determine the size of the centripetal force on the satellite


What energy transfers are involved in you being able to move?


Sound waves are longitudinal. Describe a longitudinal sound wave.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning