If we have 10 grams of Helium at a concentration of 10 mol dm-3, what volume of helium do we get.

First we need to identify that 2 equations will be in use here. 1st - moles = mass/Mr and 2nd - volume = moles/concentration This is because we need to find the volume and the only other information we have is the mass, the Mr (from the periodic table) and the concentration. So if we can start by finding the moles from the first equation, we can then use the second equation to find the volume. moles = 10/2 so moles = 5 Volume = 5/10 so volume = 0.5 dm3

HH
Answered by Hamaad H. Chemistry tutor

2012 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is meant by equilibrium


Balance the equation C4H10 + O2 → CO2 + H2O


Calculate the atom economy for making hydrogen when zinc is reacted with HCL?


Why can samples of an element have same atomic number but different atomic masses?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning