In Stage 2 of a reaction, 40 kg of titanium chloride was added to 20 kg of sodium. The equation for the reaction is: TiCl4 + 4Na -> Ti +4NaCl Relative atomic masses (Ar): Na = 23 Cl = 35.5 Ti = 48 Explain why titanium chloride is the limiting reactant.

To calculate which of titanium chloride or sodium is limiting, convert both into mol so they are directly comparable. You cannot compare in masses because in equations there is a conservation of moles and not mass. Mol = Mass/Mr (Remember most of the time information in the question is valuable).Mass in this equation is in g, so the weight of TiCl4 = 40,000 and weight of sodium = 20,000Mr of TiCL4 = 48 + (35.5 x 4) = 190Mol of TiCl4 = 40,000/190 = 210.52 = 211 mol (round to 3s.f. if not specified)Mol of Na = 20,000/23 = 869.56 = 870 mol1TiCl4 for every 4Na870/4 = 217.5 (for 1 Na)Therefore: TiCl4 is in excess. 211mol compared to 217.5 mol

SL
Answered by Simran L. Chemistry tutor

15897 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is ionic bonding? Give an example


Why are alkanes saturated and alkenes unsaturated?


Explain, with reference to the outer electrons, the type of bonding in sodium chloride and whether it would be a good conductor of electricity.


Describe the general structure of an atom.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning