Marcin buys 7 rulers and 15 crayons for £7. A ruler costs 12p more than a crayon. Find the cost of one crayon.

To solve this problem we're going to use an equation. First let's write down the information that we do know.Let's use (r) for ruler and (c) for crayon.
So 7 rulers and 15 crayons cost £7 (or 700 pennies) --> 7r + 15c = 700But we also know that r = c +12
So we can substitute c + 12 into the first equation where r is at the moment.
7(c+12) + 15c = 700
Now let's expand the brackets. We multiply 7 by c to get 7c and 7x12 t0 get 84
7c + 84 +15c = 70022c + 84 = 700 Here I'm going to take 84 away from both sides. 22c = 616
Remember this is a non calculator paper so we need to find an easy way of dividing 616 by 22.
616 divided by 22 is 28 so c = 28Each crayon therefore costs 28p

ED
Answered by Emily D. Maths tutor

10070 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is Pythagoras' theorem and what can it be used to figure out?


How do I solve inequalities when they're not linear?


Paul buys three pens and one pencil for £11 while Sam buys four pens and two pencil for £16 - what is the price of pens and pencils?


Renee buys 5 kg of sweets to sell. She pays £10 for the sweets. Renee puts all the sweets into bags. She puts 250 g of sweets into each bag. She sells each bag of sweets for 65p. Renee sells all the bags of sweets. Work out her percentage profit.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning