A person swims from a depth of 0.5m to 1.7m below the surface of the sea. Denisty Sea Water = 1030 kg/m^3. g=Gravitational Field Strength = 9.8 N/kg. Calculate the change in pressure on the swimmer and give the unit.

Use equation: Pressure = density x depth in the fluid x gravitational field strength. We know the in increase in pressure will be the difference between the Final Pressure (at 1.7m) and the Initial Pressure (at 0.5m). Initial Pressure = 1030 x 0.5 x 9.8 = 5047.0 N/m2. Final Pressure = 1030 x 1.7 x 9.8 = 17159.8 N/m2. Increase in Pressure = Final Pressure - Initial Pressure = 17159.8 - 5047.0 = 12112.8 N/m2. N/m2 is aslo known as Pascals (Pa). If you are unsure about the units of pressure use the units of the other variables in the the equation to work out the units. (I can explain using whiteboard).

JS
Answered by Jack S. Physics tutor

4556 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A train is travelling at 50m/s. How long does it take the train to reach 60m/s if it accelerates at a constant rate of 0.5m/s^2? How many kilometres does it travel in this time?


What is a critical angle and when does total internal reflection take place?


Why do we say that objects moving in a circle have acceleration even if their speed remains constant?


Can you please explain the basics of electricity? I can do the maths but I don't understand what 'voltage', 'current' or 'resistance' actually is!


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning