Denise buys 5 apples and 3 bananas for £3.15. A banana costs 25p more than an apple. How much would it cost to buy 4 apples and 2 bananas?

Apple costs: 30pBanana costs: 55pFinal Answer: £2.30Answer should be calculated by first interpreting the question to form two simultaneous equations. These can be solved by either substitution or elimination (substitution easier in this situation). The solutions are then interpreted back into the context to calculate the final answer.

GS
Answered by Greg S. Maths tutor

4065 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Prove that (2*a^2 + 7a + 3)/(a + 3) is an odd number for any positive integer number, a.


1/7 + 5/3x


Expand: (3x-1)(x+5)(4x-3)


Solve the simultaneous equations: (1) x^2 + y^2=41 and (2) y=2x-3


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences