The price of a book is 4 pounds. In a sale the price is reduced by 30 percent. Work out the sale price

If we first calculate 30% of £4 to work out how much the price of the book has been reduced by.10% of £4 is £0.40. We know 30% will be this value multiplied by 3. Therefore 30% of £4 is £1.20.Now that we know how much the book has been reduced by we can simply do:Original cost of book minus the reduction in price to find the new price of the book.£4.00 - £1.20 = £2.80

AT
Answered by Aidan T. Maths tutor

9815 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations 3x+2y=4 and 4x+5y=17 for x and y


Work out 2 3/4 x 1 1/2. Give your answer in terms of a mixed fraction in simplest form.


Why do I have to study maths?


If 3y-1=2y+4 then what does y=?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning