What is the wavelength of a wave travelling at 20ms^-1 with a time period of 0.2s

v = f x lambdatherefore lamba = v/ff=1/Tf = 1/0.2 = 5Hzlambda = 20/5 = 4m

HC
Answered by Hannah C. Physics tutor

3640 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

On a day with no wind, a large object is dropped from a tall building. The object experiences air resistance during its fall to the ground. State and explain, in terms of the forces acting, how the acceleration of the object varies during its fall.


How is a PET scanner able to locate a tumour in the patient's body?


How to use fleming's left hand rule.


State the life cycle of a star about the same size of our sun


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning