A buffer was made by mixing 20cm3 of 0.05M NaOH and 20cm3 of 0.25M propanoic acid. Calculate the pH. Ka=1.34x10^-5

pH is calculated using the equation pH=-log[H+]. The concentration of H+ ions, therefore, needs to be calculated. The amount of each substance can be calculated by multiplying the concentration by the volume of solution; Mol NaOH = 0.05x20/1000 = 0.001 Mol Propanoic Acid = 0.25x20/1000 = 0.005 When the two solutions are mixed, the NaOH reacts with the propanoic acid to form a propanoate ion and water as follows; NaOH + CH3CH2COOH => CH3CH2OO-Na+ + H2O The concentration of propanoate ions and propanoic acid in the mixture can therefore be calculated; [Propanoate ion] = [NaOH] = 0.001x1000/40 = 0.025M [Propanoic acid] = (0.005-0.001)x1000/40 = 0.1M The acid dissociation constant can now be used to find the concentration of H+ ions Ka = [H+][A-]/[HA]
where HA is the acid and A- is the propanoate ion. Rearranging gives: [H+] = Ka[HA]/[A-] Inserting values into the equation gives [H+] = 5.36x10^-5 Using the equation for pH gives pH = 4.27

MC
Answered by Michael C. Chemistry tutor

13543 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

A sample of CaCO3 has been weighed in at 6.3 g. How many moles of calcium carbonate are present?


In organic chemistry, how can functional groups be easily identified and how can I memorise organic mechanisms?


How do I do redox calculations?


What are the differences between sigma and pi bonds?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning