Top answers

Physics
All levels

In one second a mass of 210 kg of air enters at A. The speed of this mass of air increases by 570 m s–1 as it passes through the engine. Calculate the force that the air exerts on the engine.

F = M x A (A= (V-U)/T) F = 210 x 570 F = 119,700 N

SG
Answered by Sam G. Physics tutor
3732 Views

Calculate the distance travelled by the ball traveling at 3m/s for 60 seconds

Speed = Distance/Time Speed = 3 Time = 60 Distance = Speed x Time Distance = 3 x 60 = 120m 

SG
Answered by Sam G. Physics tutor
3267 Views

An airplane accelerates steadily from rest to 355 m/s, after travelling a distance of 105,000 m. How long, in minutes, does it take the airplane to reach this speed?

The first step is to identify which components of the ‘SUVAT equations of motion’ the question gives us. Here we have the initial (u) and final (v) speeds, the distance (s) and ...

RT
Answered by Rachael T. Physics tutor
2986 Views

Describe the process of beta-minus decay. What happens to the mass number and atomic number when alpha, beta, and gamma decay occurs?

In beta-minus decay, a neutron decays into a proton plus an electron. For alpha decay, the mass number decreases by 4 and the atomic number decreases by 2. For beta-minus decay, the mass number remains th...

IC
Answered by Isabelle C. Physics tutor
12390 Views

What types of radiation are there?

When the nucleus of an atom is unstable, it occasionally emits either waves or particles to stabilise itself.

The three types of radiation are: Alpha particles, Beta particles and Gamma waves.

...
DW
Answered by Daniel W. Physics tutor
2378 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning