Over a million students use our free study notes to help them with their homework
An object will remain at rest or constant velocity if all the forces acting upon it are equal (net force=0N).
If wavelength = 0.1nm, we know (as E=hc/λ), the energy provided by each photon, E= 1.99x1015 J .Therefore, if they hit the panel at a rate of 2.51x1015SHAnswered by Sam H. • Physics tutor2062 Views
Using a copy of the periodic table, look up the Mass and Atomic numbers of Silicon. Mass number = 28; Atomic number = 14. The Atomic number is equivalent to the number of Protons in an atom, so there are ...
First, determine which of SOH-CAH-TOA you need to use. As this question involves the Hypotenuse and the Opposite side, use Sine. As such, write out the equation as: sin(35) = 12/x. (Let x represent the Hy...
We cannot factorise this so we shall use the quadratic formula instead.We need to substitute in the values for a, b, and c.ax2 + bx + c = 0x2 + 6x + 2 = 0a = 1, b=6, c=2Once substitu...
←
2880
2881
2882
2883
2884
→
Internet Safety
Payment Security
Cyber
Essentials
Comprehensive K-12 personalized learning
Immersive learning for 25 languages
Trusted tutors for 300 subjects
35,000 worksheets, games, and lesson plans
Adaptive learning for English vocabulary
Fast and accurate language certification
Essential reference for synonyms and antonyms
Comprehensive resource for word definitions and usage
Spanish-English dictionary, translator, and learning resources
French-English dictionary, translator, and learning
Diccionario ingles-espanol, traductor y sitio de apremdizaje
Fun educational games for kids