A 100g mass is on a circular turntable spinning at 78 revolutions per minute. The maximum frictional force between the mass and turntable is 0.50N. Find the maximum distance from the center of the turntable at which the mass would stay on the turntable.

First, draw a diagram as it makes the problem easier to understand. Show the turntable and mass. Label the distance between the mass and the centre of the turntable r as it is a radius. write down all variables converting to SI units as it makes it simpler later on, the 100g to 0.1kg, and the 78 rev/min radians/s with this calculation w (angular velocity) = 2xPixfrequency = 2xPix(78/60) = 8.17rad/s. Then equate forces, as because the mass isn't slipping on the disk and is moving at a constant angular velocity they must be balanced. (can draw a 2nd diagram) equate the frictional force to the centripetal force F(friction) = mw^2r. looking up equations on formula sheet if you don't know them. rearrange and substitute in the values giving r = 0.5/(0.1 x 8.17^2) = 7.494x10^(-2) = 7.5x10^(-2) to 2 s.f as values in the question are given to 2s.f ie: 78, 0.50

AC
Answered by Amy C. Physics tutor

5821 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A gun of mass 10kg fires a bullet of mass 240g at a speed of 300ms-1. What is the speed of the gun's recoil?


People A and B are taking a lift of mass 500 kg which has constant acceleration and the force from the rope that pulls it is 7500 N. The scales where the people stand show a reading of 720 N and 500 N.


Derive the escape velocity from the surface of a planet with radius, r, and mass, M.


If photons are little particles emitted by atoms, where were they before they got emitted?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning