At the supermarket, Ben buys 5 apples and 3 pears, at a total cost of £3.70. Jenny buys 6 apples and 6 pears, costing £5.40. Construct two simultaneous equations to work out the price, in pence, of apples and pears.

Ben: 5 apples and 3 pears costing £3.70, therefore: 5a + 3p = 3.7. Jenny: 6 apples and 6 pears costing £5.40, therefore: 6a + 6p = 5.4. (1) 5a + 3p = 3.7, (2) 6a + 6p = 5.4. Multiply equation (1) by 2: 10a + 6p = 7.4; 6a + 6p = 5.4. Make 6p the subject of the equation: 6p = 7.4 - 10a; 6p = 5.4 - 6a. Equate and solve: 7.4 - 10a = 5.4 - 6a, 7.4 - 5.4 = -6a + 10a, 2 = 4a, therefore: a = 2/4 = 0.5. Place a = 0.5 into equation (1). 5(0.5) + 3p = 3.7, 2.5 + 3p = 3.7, 3p = 3.7 - 2.5, 3p = 1.2, therefore: p = 1.2/3 = 0.4. Place a = 0.5 and p = 0.4 into equation (2) to check answer: 6(0.5) + 6(0.4) = 5.4, 3 + 2.4 = 5.4, 5.4 = 5.4. Therefore: a = £0.5 = 50p, p = £0.4 = 40p. ANSWER: At the supermarket, apples cost 50p and pears cost 40p.

CB
Answered by Charlotte B. Maths tutor

14472 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

how to convert a decimal into a fraction, let the decimal be 0.75


Rationalise the denominator of the following fraction: 9/((root13)-1). Write your answer in its simplest form.


What is the value of tan(45)?


Complete Question won't fit here. Please see Explanation. Thanks.


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences