Ignoring air resistance, use an energy argument to find the speed of a ball when it hits the ground if it is dropped from 50m, where m is the mass of the ball.

Original energy: GPE=509.81m KE=0 Final energy: GPE=0 KE=(1/2)mv2 Therefore (1/2)mv= 50m9.81 . The m cancels and simplifying the equation we are left with v2 = 5029.81, therefore v = 31 ms-1

ZT
Answered by Zach T. Physics tutor

2528 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A supertanker of mass 4.0 × 10^8 kg, cruising at an initial speed of 4.5 m s^(–1), takes one hour to come to rest. Assume the force slowing down the tanker is constant.


What is the Photoelectric effect?


The Large Hadron Collider (LHC) of circumference 27km uses magnetic fields to accelerate a proton repeatedly in a circular path. Calculate the flux density of a uniform magnetic field required for the proton to travel at a tenth of the speed of light.


A ball is hit horizontally at a height of 1.2 m and travels a horizontal distance of 5.0 m before reaching the ground. The ball is at rest when hit. Calculate the initial horizontal velocity given to the ball when it was hit.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning