How can we calculate product yield using reactants and reaction stoichiometry?

If we know the chemistry for a reaction we only need to know quantities from one of our reactants to calculate a product yield. For instance, in a reaction to make hydrogen peroxide, we can calculate the mass of our product if we only know the amount of Hydrogen used in our reaction.

H+ O2  ----> H2O2

As 1 mole of Hydrogen creates one mole of product, if we know the moles of our reactant we know the moles of our product, and can then calculate the mass.

For Example:

How much Hydrogen Peroxide is produced from 100g of hydrogen in an excess of Oxygen.

Note: Excess of Oxygen means all of our hydrogen should react to Hydrogen Peroxide.

  1. Calculate the moles of Hydrogen. (write out relevant equation)

moles = mass / molar mass

Molar Mass = atomic number * number of atoms = 1g/mol * 2 = 2g/mol

moles = 100 / 2 = 50 mol

  1. Use Stoichiometry to find moles of product.

1 mole of Hydrogen = 1 mole of Hydrogen Peroxide ; therefore, 50 mol Hydrogen Peroxide.

  1. Use Molar Mass and moles to find mass of product (yield)

Molar Mass = 2g/mol + (16g/mol * 2) = 34 g/mol

Mass = 34 * 50 = 1700 g        (ALWAYS REMEMBER UNITS)

JP
Answered by Joshua P. Chemistry tutor

2830 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Explain how changing pressure affects equilibrium?


Explain the trends in first ionisation energy in the second period in the periodic table.


If you have 20.82g of Lithium (Molar mass = 6.34gmol^-1), how many moles of Li is it?


Which is more reactive, chlorine or iodine. Explain why. (4 marks)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning