An atom of an element has the electronic structure 2,8,8,2. What is its atomic number?

20 2+8+8+2= 20

MF
Answered by Molly F. Chemistry tutor

4296 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How do I calculate the relative formula mass of FeSO4 and the number of moles, when the formula mass of O=16, S=32, Fe=56 and the mass of FeSO4= 380g


How could you increase the rate of a chemical reaction?


How is crude oil separated into fractions?


Can an ionic substance conduct electricity?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning