Acid HA has a Ka of 2.00 x 10-4mol dm-3. A solution was made by adding 15cm3 of 0.34 M NaOH to 25cm3 of 0.45M HA. Calculate the moles and the concentration of A- and HA in this solution. Using the expression for Ka calculate the pH of the solution

Write the equation: NaOH + HA --> NaA + H2O. Find the moles of A-: the moles of A-= the moles of NaOH added. 15 x 10-3 x 0.34= 5.10 x 10-3. Workout the initial moles of HA: 25 x 10-3 x 0.45= 0.01125 (the values are given in the question above). Workout the moles of HA remaining (as it has reacted): 0.01125-0.00510= 6.15 x 10-3. Workout the concentration of A-: there are 0.00510 moles in the solution (15+25=40cm3). To work out the concentration 5.10 x 10-3 x 1000/40= 0.1275 M. Workout the concentration of HA: using the 6.15 x 10-3 mole that we were remaining, the calculation is as follows 6.15 x 10-3 x 1000/40= 0.1538 MKa= [H+] [A-]/[HA]=2.00 x 10-4 mol dm-3. We have the following information: Ka= 2.00 x 10-4 mol dm-3, HA=0.1538M and A-=0.1275. We need to rearrange the above equation to Ka [HA]/[A-] and substitute in the numbers so we have 2.0 x 10-4 x 0.1538/0.1275=2.41 x 10-4. Workout the pH: -log (2.41 x 10-4) =3.62

HS
Answered by Hibba S. Chemistry tutor

7005 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

3.786g of hydrated zinc sulphate, ZnSO4•xH2O, is heated to remove all water of crystallisation. The mass of anhydrous ZnSO4 formed is 2.122g. What is the formula of the hydrated zinc sulphate?


Compare the basic ability between ammonia, ethyl amine and phenyl amine.


Describe and explain the trend in first ionisation energy down group 2 of the periodic table.


What is a curly arrow?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning