Katie buys: 3 pens costing £2.20 each, 1 rubber costing £1.60 and 2 pencils. She pays with a £10 note and a £2 coin. She gets 20p change. What was the price of each pencil?

You can put this question into the form of an equation in order to solve it.Step 1: The total cost of the items is (10+2)-0.20= £11.80. Step 2: putting it in equation form: let x be the price of 1 pencil, we know that the total cost of all the items is £11.80, therefore we can say that 32.20+11.60+2*x=11.80. Step 3: solving the equation: 6.60+1.60+2x=11.80, 8.20+2x=11.80, substract 8.20 from both sides to get 2x=11.80-8.20 this is equivalent to 2x=3.60. Therefore x=3.60/2=1.80. The price of 1 pencil is £1.80

JW
Answered by Juliette W. Maths tutor

3820 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is Pythagoras' Theorem and how is it used in exam questions?


A shop sells bags of crisps in different size packs. There are 18 bags of crisps in a small pack (£4), 20 bags of crisps in a medium pack (£4.99) and 26 bags of crisps in a large pack (£6). Which size pack is the best value for money?


Find the intercept between the two equations below?


How do you use the pythagoras equation?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences