Katie buys: 3 pens costing £2.20 each, 1 rubber costing £1.60 and 2 pencils. She pays with a £10 note and a £2 coin. She gets 20p change. What was the price of each pencil?

You can put this question into the form of an equation in order to solve it.Step 1: The total cost of the items is (10+2)-0.20= £11.80. Step 2: putting it in equation form: let x be the price of 1 pencil, we know that the total cost of all the items is £11.80, therefore we can say that 32.20+11.60+2*x=11.80. Step 3: solving the equation: 6.60+1.60+2x=11.80, 8.20+2x=11.80, substract 8.20 from both sides to get 2x=11.80-8.20 this is equivalent to 2x=3.60. Therefore x=3.60/2=1.80. The price of 1 pencil is £1.80

JW
Answered by Juliette W. Maths tutor

4069 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Work out 2 3/4 x 1 1/2. Give your answer in terms of a mixed fraction in simplest form.


Show that ((√ 18 + √ 2)^2)/(√8 - 2) can be written in the form a(b + 2) where a and b are integers.


There are 200 students in Year 10. 110 are boys. There are 250 students in Year 11. 140 are boys. Which year has the greater proportion of boys?


√5( √8 +√18) can be written in the form a√10 where a is an integer.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning