Calculate the coupon rate for a 5 year £500 bond that has a coupon value of £10

(10 x 5) (coupon value x length of bond) = 5050/500 (previous answer/bond value) = 0.10.1 x 100 (coupon rate as percentage) = 10%

LC
Answered by Laura C. Economics tutor

3351 Views

See similar Economics A Level tutors

Related Economics A Level answers

All answers ▸

How does actual economic growth differ to potential economic growth?


What is an inferior good


What is a market equilibrium? Describe and explain an equilibrium graphically


Do minimum wages cause unemployment?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning