Issy goes to buy some fruit. She has been told by one friend that 2 apples and 3 bananas costs £3.80. She has been told by another friend that 5 apples and a banana costs £3.65. what are the individual costs of an apple and a banana?

To solve this we form two simultaneous equations. To make things easier lets denote apples as A and bananas as B. So this means we can write the above information in two equations like so: EQ1) 2A + 3B = 380p EQ2) 5A + B = 365p To solve we will need to eliminate one of the values, either A or B. This can be achieved by subtracting 3 multiples of EQ2 from EQ1 to obtain: -13A = -715 Then solve this to find A, A = -715/-13 = 55p So one apple costs 55p. We can use this information to find the price of a banana by subbing it back into either equation. EQ2 is easier. So EQ2 becomes: (5 x 55p) + B = 365p simple rearrangement will then give B to be:B = 365p - 275p = 90p Answer: Apples cost 55p, Bananas cost 90p (note there a several other ways to obtain the same answer)

KH
Answered by Kieren H. Maths tutor

3835 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Three whole numbers are each rounded to the nearest 10. The sum of the rounded numbers is 70. Work out the maximum possible sum for the original three numbers.


What is Standard form? And when can I use it?


Solve this simultaneous equations, clearly showing all of your workings: x^2 + 2y =9, y - x = 3


y = 2x + 5, Calculate x when y = 4


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences