A particle of mass 5kg is held at rests on a slope inclined at 30 degrees to the horizontal. The coefficient of friction for the slope is 0.7, determine whether the particle will move when released.

Frictional force acting:FMax= uR = 0.7 x 5 x 9.81 x cos(30) FMax = 29.7NWeight acting down the slope:F = 5 x 9.81 x sin(30)F = 24.5NFrictional max is greater than the weight acting down the slope, therefore the particle will not move when released.

MI
Answered by Myles I. Maths tutor

5389 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

What is the difference between a definite integral and an indefinite integral?


f(x) = (x-5)/(x^2+5x+4), express this in partial fractions and hence find the integral of f(x) dx between x=0 and x=2, giving the answer as a single simplified logarithm.


Find the equation of the tangent to the curve y=x^2+5x+2 at the point where x=5


How do I write the function 3cosθ+4sinθ in the form Rsin(θ + α), where R and α are positive constants?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning