Tom drink drives two days a week, the chance of him being caught per day is 1 in 100. What is the chance he will not be driving after a) one week? b) one year?

a) In one week he will drive drive twice, each day the probability of getting caught is 1/100 and not getting caught is 99/100. using a probability tree diagram, we can see there is only one possible outcome where he doesn't get caught on both days - (99/100 X 99/100).Therefore probability he will not be driving aka he gets caught = 1 - (99/100 X 99/100)b) In one year we can use the same logic, although in one year he will drink on 102 days (52 weeks X 2). The only way he will still be driving is if he doesn't get caught every day = (99/100)^102Therefore probability he will not be driving = 1- (99/100)^102

NB
Answered by Nils B. Maths tutor

3276 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Use Integration by parts to find ∫ xsin3x dx


Sketch the graph of f(x) = sin(x). On the same set of axes, draw the graph of f(x)+2, f(2x) and f(-x). By observing your graphs of f(x) and f(x), if f(a)=1, what is the value of f(-a)?


Using methods of substitution solve the following simultaneous equations: y - 2x - 1 = 0 and 4x^2 + y^2 - 25 = 0


How to find the derivative of arctan(x)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning