With a bag of 5 blue marbles, 7 green marbles, and 3 red marbles. What is the probability of picking out two blue marbles? Pick them one at a time and do not replace them.

So there are 15 marbles in total (5 + 7 + 3) The probability of the first marble will be the number of blue marbles / total number of marblesTherefore, you do 5/15 = 1/3 Then for the second marble you do the same. But there are only 4 blue marbles left and 14 in total, so you do 4/14.Because these events are AND events. Probability of picking out a blue first time AND second time. You multiply the two probabilities 1/3 * 4/14 = 2/21

CB
Answered by Christopher B. Maths tutor

4567 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations: 6x - 5y = 17, 3x + 8y = 10


(3 + root(a))(4 + root(a)) = 17 + k(root(a)) where a and k are positive integers. Find the value of a and the value of k.


Max invests £2000 and gets 2.5% compound interest per year. Jade invests £1600 and gets 3.5% compound interest per year. Work out who will get the most interest by the end of 3 years.


Solve 56x + 10 = 60 - 48x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning