A ball is released from rest at a height of 4m. At what speed does it hit the ground?

First write out information from the question.s=4m u=0m/s v=? a=9.8m/s2 t=Choose correct "suvat" equation: v2=u2+2asSubstitute in known variables.Obtain v= 8.9m/s

MA
Answered by Molly A. Maths tutor

3995 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Differentiate y=x/sin(x)


Express (1 + 4 * 7^0.5)/(5 + 2 * 7^0.5) in the form m + n * 7^0.5


What is the value of sin(theta), cos(theta), tan(theta) where theta = 0, 30, 45, 60, 90


Two forces P and Q act on a particle. The force P has magnitude 7 N and acts due north. The resultant of P and Q is a force of magnitude 10 N acting in a direction with bearing 120°. Find the magnitude of Q and the bearing of Q.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning