If a box of mass 20kg is being pulled by a force of 50N, and the friction is 10N, what is the resulting acceleration of the box?

First, we resolve the forces. So, if we take the positive direction to be the direction in which it is pulled, we get a force of +50N, and the friction goes against the motion, so the force of friction is -10N. So the sum of these two forces is 50N - 10N = 40N. Remembering Newton's Second Law of motion, F = ma, we know that the force = 40N, and mass = 20 kg, so acceleration a = F/m = 40N/20kg = 2 ms-2.

LU
Answered by Laura U. Physics tutor

9910 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How are force and work related?


What is meant by the conservation of energy?


How does the red shift support the Big Bang theory?


Jane drops a football from the roof onto the ground below. The ball weighs 0.8kg and the distance the ball falls is 5m. Assuming there are no external forces acting on the ball, what speed will the ball be travelling at just before it hits the ground?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning