85 cm^3 of 0.05 mol/dm^3 sulfuric acid is used to neutralise 15 cm^3 of sodium hydroxide of an unknown concentration. Given that the chemical formula of the reaction is 2NaOH + H2SO4 => NA2SO4 + 2H2O, find the concentration of the sodium hydroxide.

Firstly, calculate the number of moles of sulfuric acid that reacts with the sodium hydroxide, using the equation; n = MV/1000 , where n is the number of moles, M is the concentration (in mol/dm3), and V is the volume (in cm3). n = (0.05 x 85)/1000 = 0.00425 mol. Looking at the equation for the neutralisation reaction; 2NaOH + H2SO4 => NA2SO4 + 2H2O , it can be seen that 1 mol of sulfuric acid reacts with 2 mol of sodium hydroxide. Therefore, the number of moles of sodium hydroxide in the solution is 2 x 0.00425 = 0.0085. Rearranging the previous equation to be able to find the concentration; M = 1000n/V , Therefore the concentration of sodium hydroxide can be found; (1000 x 0.0085)/15 = 0.566666 = 0.567 mol/dm3

JN
Answered by Joshua N. Chemistry tutor

3733 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does Sodium Chloride have a high melting point?


Calculate the atom economy for making hydrogen when zinc is reacted with HCL?


Explain the atomic structure of an Atom?


How to balance chemical equations (harder level question): C6H12O6 + O2 --> CO2 + H2O


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning