A car travelling at 14 m/s has to make an emergency stop so applies the brakes and it takes 1.5s to become stationary. What distance has the van travelled in that time?

Assuming constant deceleration we can use the equation s = t(u+v)/2, where u=14m/s, v=0m/s and t=4s. Inputting these values we have that the distance travelled s = 1.5(14)/2 = 21/2 = 10.5m
u = the starting velocityv = the final velocityt = times = the distance travelled

CJ
Answered by Caitlin J. Physics tutor

2502 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How does refraction work?


A train accelerates from 10 m/s to 50 m/s in 20 seconds. Calculate the Acceleration


A kettle is found to output 65J when its input energy is 100J. What is the efficiency of the kettle, and what happens to the rest of the energy?


How do Transformers work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning