The amplitude of a simple harmonic oscillator has decreased from 40cm to 38cm. What percentage of energy did the harmonic oscillator lose?

It is recommended to start off by converting all given data into SI units to avoid confusion later on. Write down the total energy of the system and that it is conserved: E(tot)= KE+PE and KE=(mv^2)/2; PE=(kx^2)/2. The potential energy is directly proportional to the amplitude, thus it is easy to estimate the change. As for the kinetic energy, the speed is equal to v=wx and thus, the kinetic energy is KE=(mw^2x^2)/2. Find the relationships between kinectic/potential energies of 40 cm and 38cm amplitudes. For an example: PE1/PE2=(kx1^2)/2 * 2/(kx2^2) = x1^2/x2^2 = 1.108. Later it is found that KE1/KE2=PE1/PE2=1.108. Now with all the components gathered it is possible to find the change in total energy of the system: E2(tot)/ E1(tot) = (KE2+PE2) / (KE1+PE1) = (KE2+PE2)/( 1.108(KE2+PE2)) = 0.9100%=90%. The loss of energy is 100%-90%=10%.

IV
Answered by Ignas V. Physics tutor

2608 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

The lamp has an efficiency of 20%. Explain what this means.


How does conduction work in metals?


Does a negative acceleration always mean that the object is slowing down?


Describe one method by which the distance to stars from Earth is measured, and one modern improvement to this method which increases its accuracy.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning